Το «1ο Ηράκλειο Φεστιβάλ Βιβλίου» είναι γεγονός!

Το «1ο Ηράκλειο Φεστιβάλ Βιβλίου» είναι η νέα πρωτοβουλία του Δήμου Ηρακλείου Αττικής που φιλοδοξεί να αγαπηθεί και να γίνει και αυτή θεσμός στην πόλη. Το φεστιβάλ ανοίγει τις πύλες του στη Βίλα Στέλλα (Σοφίας & Γαλήνης) από τις 17 έως τις 21 Ιουνίου 2017. Σε αυτές τις πέντε ημέρες γιορτής για το βιβλίο, το Ηράκλειο θα υποδεχθεί συγγραφείς από διάφορα είδη λογοτεχνίας (παιδικό βιβλίο, μυθιστόρημα κ.α.)  οι οποίοι θα παρουσιάσουν τα έργα τους αλλά, προ πάντων, θα ανταλλάξουν απόψεις με τους επισκέπτες στο πλαίσιο της θεμελίωσης ενός δημιουργικού διαλόγου αναγνώστη και πνευματικού εκφραστή.

Έτσι λοιπόν στο Φεστιβάλ, το οποίο υποστηρίζει η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών, οι αναγνώστες, μικροί και μεγάλοι, θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν καλύτερα τον κόσμο του βιβλίου μέσα από την επαφή με τους συγγραφείς, οι οποίοι θα υπογράφουν τα βιβλία τους σε όσους το επιθυμούν.

Επιπλέον, καθ’ όλη τη διάρκεια του Φεστιβάλ, θα γίνονται καθημερινά κληρώσεις για δωρεάν βιβλία στους επισκέπτες, τα οποία προσφέρουν οι εκδοτικοί οίκοι που συμμετέχουν.

Τα εγκαίνια του 1ου Ηράκλειου Φεστιβάλ Βιβλίου θα γίνουν το Σάββατο 17 Ιουνίου, στις 20.00 στην Βίλα Στέλλα.

Η είσοδος, φυσικά, τόσο στα εγκαίνια όσο και στις υπόλοιπες ημέρες του Φεστιβάλ, είναι ελεύθερη.

Ώρες λειτουργίας: Σάββατο – Τετάρτη: 18:00 έως 22:00

Τηλέφωνο για περισσότερες πληροφορίες 6944835537

Το αναλυτικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ

Σάββατο 17 Ιουνίου 2017

18:00  Δόξα Κωτσαλίδου (“Ο μικρός Σταυραετός”-Εκδόσεις Γράφημα) – παιδικό-
Το Ατελιέ της Φανταστικής (“Το Κουμπί” -Εκδόσεις Γράφημα) – παιδικό-

19:00  Αλέξανδρος Ακριτόπουλος (“Η αληθινή ζωή ενός γυναικωνίτη”-Εκδόσεις Γράφημα)
Έλενα Χουσνή («Το παιδί με τη ριγέ μπλούζα» -Εκδόσεις Κύφαντα)

20:00  ΕΓΚΑΙΝΙΑ

Κυριακή 18 Ιουνίου 2017:

18:00  Νίκος Γιαννόπουλος («Στη χώρα των… θαυμάτων»-Κόκκινη Κλωστή Δεμένη) – παιδικό-
Εύα Κασιάρου («Ο Λαχαπού από τη ζούγκλα της χώρας Καμαμπού»- Κόκκινη
Κλωστή Δεμένη») –παιδικό-
Σοφία Κλιάνη («Το Μηδέν μασκαρεμένο έχει μυστικό κρυμμένο»-Κόκκινη
Κλωστή Δεμένη) – παιδικό-

19:00 Τζένη Κουτσοδημητροπούλου («Τι σκαρώνει ο Λύκος;»-Κόκκινη Κλωστή Δεμένη) – παιδικό-
Ιωάννα Κυρίτση («Δράκος Καλοκάρδιος»-Κόκκινη Κλωστή Δεμένη) – παιδικό-
Ξανθή Μαντέλα («Ο άσπρος σκύλος με τα πολλά ονόματα» -Κόκκινη Κλωστή Δεμένη) – παιδικό-
Μαριάννα Τεγογιάννη («Περιπέτεια στο Βουνό των Φεγγαρολούλουδων» – Κόκκινη Κλωστή Δεμένη) – παιδικό-

20:00  Ευθυμία Αθανασιάδου («Στο σεντούκι της ψυχής μου»  -Εκδόσεις ΕΞΗ)
Θεόφιλος Γιαννόπουλος («Το αγκάθινο στέμμα» -Εκδόσεις ΕΞΗ)
Μαρία Κατσούπη («Όταν έκλεψαν τα όνειρά μου» -Εκδόσεις ΕΞΗ)
Θεώνη Μπρίλη («Όσα δεν τόλμησα να ονειρευτώ» -Εκδόσεις ΕΞΗ)
Ζωή Οικονόμου («Στον αργαλειό της μοίρας» -Εκδόσεις ΕΞΗ)
Μαρία Χίου («Ο κήπος της μοναξιάς» -Εκδόσεις ΕΞΗ)

21:00 Νατάσα Γκουτζικίδου («Η Σμύρνη της φωτιάς και του έρωτα» -ΝΙΚΗ Εκδοτική)
Αναστασία Κορινθίου («Ομερτά» -ΝΙΚΗ Εκδοτική)
Πάνος Παπαδάκης («Μάτερ Φαμίλιας» -ΝΙΚΗ Εκδοτική)
Δήμητρα Παπαναστασοπούλου («Ανεξέλεγκτο πάθος» -ΝΙΚΗ Εκδοτική)
Πάνος Φουράκης («ΜΕΓΑ ΓΑΡ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ Η

ΝΑΥΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΑΚΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ» -ΝΙΚΗ Εκδοτική)

 

Δευτέρα 19 Ιουνίου 2017:

18:00 Θέμις Καρδιόλακα («Τι θα φάω στο σχολείο Mama;» – Ελληνοεκδοτική) – παιδικό-
Τζένη Κουτσοδημητροπούλου («Γκαζόζα Α.Α.Α.» – Ελληνοεκδοτική) – παιδικό-
Σοφία Κύργιου («Τροφούπολη» – Ελληνοεκδοτική) – παιδικό-
Γιώργος Μπουμπούσης («Ποιο πολύ κι από… βιντεοπαιχνίδι» – Ελληνοεκδοτική) – παιδικό-
Δήμητρα Μπούσιου («Το Παραμύθι της Ανάσας» – Ελληνοεκδοτική) -παιδικό-

20:00 Λίτσα Καποπούλου («Στο βασίλειο της Μοίρας»- Εκδόσεις Ανάτυπο)
Λένα Κικίδου («Συλλογικό ΤΡΟΜΟΣ» -Εκδόσεις Ανάτυπο)
Γιώργος Κωστόπουλος («Συλλογικό ΤΡΟΜΟΣ» -Εκδόσεις Ανάτυπο)
Σταμάτης Λαδικός («Συλλογικό ΤΡΟΜΟΣ» -Εκδόσεις Ανάτυπο)
Γιώργος Μεσολογγίτης («Συλλογικό ΤΡΟΜΟΣ» -Εκδόσεις Ανάτυπο)
Μηνάς Τσαμπάνης («Η θλιμμένη πριγκίπισσα των Ωκεανών» -Εκδόσεις Ανάτυπο)
Αντώνης Τουμανίδης («Συλλογικό ΤΡΟΜΟΣ» -Εκδόσεις Ανάτυπο)
Χρήστος Φλουρής («Marea» -Εκδόσεις Ανάτυπο)

21:00 Βάσω Ζαφειροπούλου («Η τελευταία στάση» -Άνεμος Εκδοτική)
Δικαία Μαραβέλια & Αναστασία Κορινθίου («Ζεστό ψωμί και κόκκινη κορδέλα» -Άνεμος Εκδοτική)
Εμμανουήλ Μαύρος («Ανάσταση ψυχών» -Άνεμος Εκδοτική)
Γιάννης Φιλιππίδης («Εκείνος που άκουγε τις επιθυμίες των άλλων» -Άνεμος Εκδοτική)

Τρίτη 20 Ιουνίου 2017:

18:00 Μαριλένα Καββαδά ( «Ο φάρος με τα χίλια μυστικά» -Εκδόσεις Διάπλους) – παιδικό-

18:30
Λιλή Γάτη («Με λένε Δώδεκα» -Εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ) – παιδικό-
Βασίλης Γεργατσούλης («Η πρώτη ιπτάμενη γάτα» -Εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ) – παιδικό-
Ομάδα Σακαράκα («Δέκα μαύρες γάτες σ’ ένα βιβλίο» -Εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ) – παιδικό-

19:30
Μηλέβα Αναστασιάδου & Λυδία Ψαραδέλλη («Το μυστικό της καρυδιάς»- Εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ)
Καλλιόπη Βελόνια («Το μυστικό της Προφητείας»-Εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ)
Πολύκαρπος Παριορίτσας («Στις πύλες του Άδη» -Εκδόσεις ΕΝΤΥΠΟΙΣ)

20:30 Χρήστος Αναστασόπουλος («Στα βελούδινα ίχνη του δολοφόνου «- Εκδόσεις Πνοή)
Κωνσταντίνος Ιωακειμίδης («Η γριά βαλίτσα» – Εκδόσεις Πνοή)
Κάκια Ξύδη («Φυσάει» -Εκδόσεις Πνοή)
Μαρία Πρινάρη- Καρκαβατσάκη («Πουλί θα κάμω τη χαρά» -Εκδόσεις Πνοή)
Μελίνα Τούντα («Η αγάπη δεν πονάει» -Εκδόσεις Πνοή)

21:30
Παύλος Ανδριάς( «Άννα»-Εκδόσεις Ίαμβος)
Τάνια Θεοδοσίου («Οι ανυφάντρες της μοναξιάς» -Εκδόσεις Ίαμβος)
Γιώτα Σούσουλα («Ας δημιουργήσουμε καταπληκτικές ζωές» -Εκδόσεις Ίαμβος)
Άννα Τσαλουκίδου («Απών…» -Εκδόσεις Ίαμβος)

Τετάρτη 21 Ιουνίου 2017:

18:00
Ζέττα Αργύρη («Tο Μυστικό του Ήλιου» -Εκδόσεις iWrite) – παιδικό-
Χαρά Βιδοζαχαράκη («Ο Μικρός Ταξιδευτής, η διαχείριση των παιδικών φόβων µέσα απο αξίες» -Εκδόσεις iWrite) – παιδικό-
Καλλιόπη Γραμμένου ( «Τα φτερωτά σανδάλια του μικρού Παυσανία» – Εκδόσεις Ίαμβος)  – παιδικό-

19:00
Κωνσταντίνος Βαβάτσης («HOMO DIVINUS» -Εκδόσεις Όστρια)
Μαίρη Βούλγαρη ( «Το μεγάλο ταξίδι» -Εκδόσεις Όστρια)
Άνα Ζάχαρη («Οι τέσσερις εποχές» -Εκδόσεις Όστρια)
Μάριος Καρακατσάνης («Amy»- Εκδόσεις Όστρια)
Δημήτρης Σίμος ( «Τα Βατράχια»-Εκδόσεις Όστρια)
Κατερίνα Σωπύλη («Στα μονοπάτια της καρδιάς» -Εκδόσεις Όστρια)
Τζίνα Ψάρρη («Μέχρι το πέμπτο σκαλοπάτι» -Εκδόσεις Όστρια)

20:00
Ηλιάδα Γκανά («Σκόρπιες Μνήμες» -Εκδόσεις Πηγή)
Έρση Λάβαρη («Η Εποχή του Κυνηγιού» -Εκδόσεις Πηγή)
Μαρία Μακράκου («Ένα Ταξίδι στο Άβατο της Ψυχής» -Εκδόσεις Πηγή)
Νίκος Τουμαράς («Φυσιογνωμία:  Αλλοιωμένη Αλήθεια» -Εκδόσεις Πηγή)

21:00
Άννα Ασπραδάκη ( «Το κόκκινο παλτό»-Εκδόσεις Φιλύρα)
Γιώργος Κάππος ( «Ο κύκλος του χρήματος… και της ζωής» -Εκδόσεις Φιλύρα)
Θάνος Λουτριώτης ( «Η αρχή της ανάδυσης» -Εκδόσεις Φιλύρα)
Ηρακλής Παπαδάκης («Ουδέν κακόν…» -Εκδόσεις Φιλύρα)
Κώστας Ραυτόπουλος («Παράλληλες τροχιές» -Εκδόσεις Φιλύρα)
Εύη Ρούτουλα («Ο άρχοντας της Μεσογείου» -Εκδόσεις Φιλύρα)
Γκίλντα Φρούμκιν («Πατέρα, άκου…» -Εκδόσεις Φιλύρα)